Kupujesz używane auto? Koniecznie je sprawdź! To jedyna droga do tego, aby uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą pojawić się niedługo po zakupie samochodu. Tym razem podpowiadamy, jak sprawdzić błędy komputera w kupowanym aucie.

Diagnostyka w warsztacie

Niestety nieuczciwych handlarzy w obecnych czasach nie brakuje. Dlatego dokładne sprawdzenie samochodu to konieczność. Jakiekolwiek niedopatrzenie może przyszłego właściciela sporo kosztować, a tego z pewnością każdy chce uniknąć. Pod dokładnych oględzinach pojazdu warto zainteresować się komputerem, który może sporo powiedzieć. Wiele osób zapewne od razu myśli o wizycie w serwisie, gdzie auto zostanie podłączone do profesjonalnego urządzenia diagnostycznego, które następnie odczyta błędy komputera, oczywiście pod warunkiem, że takie istnieją. To rozsądne rozwiązanie, które na pewno nie zaszkodzi kupującemu, a wprost przeciwnie – znacząco ułatwi podjęcie decyzji. W warsztacie mechanik podłączy pod komputer auto i po kilku minutach będzie mógł odczytać ewentualne informacje o zapisanych kodach błędów, te z kolei mogą pomóc w ustaleniu ewentualnej usterki w aucie. Warto dodać, że urządzenia do diagnozy komputerowej pojawiają się w warsztatach coraz częściej, a to oznacza, że nie będzie większego problemu ze znalezieniem specjalisty, który przed zakupem auta pomoże sprawdzić błędy komputera w kupowanym aucie.

Komputerowa diagnostyka auta to sposób na zbadanie ogólnego stanu pojazdu. Sprawdzone mogą zostać wszystkie układy i systemy w samochodzie. Diagnostyka rozpozna kody usterek, np. airbag, ABS, immobilizer. Nierzadko usterki, które handlarze chcą ukryć, wychodzą na światło dzienne właśnie podczas diagnostyki komputerowej.

Możesz sam sprawdzić błędy komputera w kupowanym aucie

Można również pokusić się o zakup własnego urządzenia diagnostycznego czy interfejsu diagnostycznego do laptopa czy smartfona. Ceny tego rodzaju rozwiązań na przestrzeni ostatnich lat znacząco się zmniejszyły, co oznacza, że nie jest to ogromny wydatek. I tak posiadając odpowiedni moduł wpinany w łącze OBD2, odpowiednią aplikację oraz i instrukcję obsługi, można przystąpić do działania. Takie rozwiązanie daje możliwość dokonania odczytu i pozwala sprawdzić błędy komputera w kupowanym aucie. Cenne informacje pojawią się na… ekranie smartfona.

Co może wykazać diagnostyka?

Diagnostyka komputerowa umożliwia m.in. sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa samochodu, który chcemy kupić. W jaki sposób? Na przykład wykaże usterkę związaną z poduszkami powietrznymi. Wykryte kody błędów wskazywać mogą również na usterki związane ze zwiększoną emisją spalin. Decydując się na diagnostykę komputerową należy pamiętać, że pojawiające się kody błędów to jedynie wskazówka dla mechanika, którego wiedza i doświadczenie jest niezbędna przy dokładnym określeniu usterki i jej usunięciu!

Aby nie trafić na samochód w bardzo złym stanie, należy upewnić się przed zakupem, że wybrany model jest w dobrym stanie technicznym. Aby to zrobić, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty w zakupie auta używanego.