Sprawdzenie auta przed kupnem
Sprawdzenie auta przed kupnem to tylko pozornie łatwe zadanie. Nowoczesne samochody są już tak skonstruowane, że same przysłowiowe „dokręcenie śruby” pod maską samochodu nie zlikwiduje większości problemów. Skończyły się czasy, w których każdy kierowca potrafił naprawić swój samochód za pomocą jednego klucza i śrubokręta. Dzisiejsze samochody częściej potrzebują diagnostyki komputerowej i informatyka samochodowego, niż zwykłego mechanika…
Bardzo często zdarza się, że w ogłoszeniu auto przedstawione jest jako bezwypadkowe, używane przez “emeryta”, a w rzeczywistości okazuje się, że to nieprawda. Aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji, należy zacząć od zadania sprzedającemu telefonicznie kilku pytań.
Lista pytań kontrolnych
- Czy osoba sprzedająca jest użytkownikiem pojazdu czy handlarzem? Jeśli mamy do czynienia z właścicielem, to bardzo dobrze. Znamy część historii auta i mamy możliwość większej negocjacji ceny. Jeżeli rozmawiamy z handlarzem miejmy na uwadze, że musi on zarobić na sprzedaży pojazdu. Często przygotowuje auto “na handel” – tuszuje mankamenty, myje silnik z wycieków, dokonuje naprędce niedbałych napraw lakierniczych itd.
- Ilu właścicieli miało auto? Oczywiste jest, że im mniej, tym lepiej. Jeżeli auto często trafia z rąk do rąk, to możemy podejrzewać, że posiada ukryte wady lub właściciele mało o nie dbali.
- Czy auto jest naprawdę bezwypadkowe? Bezwypadkowość jest różnie interpretowana. Jedni twierdzą, że bezwypadkowe auto ma cały oryginalny fabryczny lakier, a inni że może być całe naprawiane blacharsko, oby nie miało naruszonej konstrukcji. Zapytajmy jakie elementy karoserii były naprawiane. Jeśli słupki boczne, dach, progi oraz podłoga bagażnika są nienaruszone, auto nie może zostać przez nas zdyskwalifikowane. Prawidłowo naprawione elementy karoserii obniżają jedynie ceny pojazdu, co daje nam dobrą bazę do negocjacji ceny.
- Zapytajmy o kondycję silnika. Jak odpala? Czy ma przedmuchy do skrzyni korbowej? Jakiego koloru spaliny wydostają się z układu wydechowego?
- Czy auto posiada aktualny przegląd i ubezpieczenie OC? Do kiedy są ważne? Należy pamiętać, że bez tych aktualnych dokumentów nie możemy poruszać się po publicznej drodze.
- Zapytajmy kiedy zmieniony był rozrząd, klocki i tarcze hamulcowe, płyny eksploatacyjne. Pamiętajmy, że to dodatkowe koszty.
- Nie należy mówić, że przyjedziemy ze specjalistą. Dzięki temu istnieje wtedy szansa, że sprzedający potraktuje nas jak laika i nie “przyszykuje” auta do sprzedaży. W takim przypadku więcej możemy stwierdzić podczas oględzin pojazdu na miejscu.
Sprawdzenie auta przed kupnem
Kompleksowe sprawdzenie auta przed kupnem jest niełatwe.
Dlatego polecam się jako rzetelny doradca, który pomoże Ci w zakupie używanego pojazdu.