Przed zakupem samochodu, warto go odpowiednio sprawdzić i tym samym uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek. Jednym ze źródeł informacji jest numer VIN, który nie bez powodu nazywany bywa DNA samochodu. Jak zweryfikować numer VIN i co można z niego ustalić? Okazuje się, że całkiem sporo.

Gdzie go szukać i jak zweryfikować numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number to składający się z 17 znaków numer identyfikacyjny pojazdu. Zwykle jest wybity (lub wypalony laserem) na różnych elementach nadwozia, np.  dolnej części słupka, przy przednim siedzeniu pasażera, przy zawiasach przednich drzwi, na przegrodzie czołowej, przy kielichu przedniego zawieszenia, na szkielecie karoserii przy błotniku, na progu czy na podłodze bagażnika. To jednak nie wszystkie miejsca, w których znajduje się VIN. Kolejnym jest dolna część przedniej szyby, tak, aby każdy miał do niego dostęp. Inne, dodatkowe miejsca to tabliczka znamionowa, naklejka w bagażniku lub na słupku przy drzwiach.

Co oznacza ciąg znaków?

Numer VIN najczęściej zawiera informacje takie jak kod producenta i kraju, model, datę produkcji pojazdu, numer seryjny. W zależności od producenta, VIN kryje też dane dotyczące rodzaju silnika, koloru samochodu czy nawet wyposażenia. Liczący 17 znaków numer identyfikacyjny pojazdu składa się z 3 części. Pomaga to zweryfikować numer VIN samochodu. VMI, czyli 3 pierwsze znaki (marka i informacja o producencie), VDS – kolejne 6 znaków (kod pojazdu, w którym znajdują się m.in. informacje dotyczące poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, liczbie drzwi, modelu auta, rodzaju nadwozia, poziomie wyposażenia i rodzaju silnika) i VIS – ostatnie 8 znaków, numer identyfikacyjny przypisany do konkretnego pojazdu (część unikatowa). Dodatkowo miejsce dziewiąte jest tzw. znakiem kontrolnym, który pozwala sprawdzić czy w numerze VIN nie pojawił się błąd lub czy żaden z pozostałych znaków nie został zmieniony w sposób nielegalny. Miejsce 10 z kolei wskazuje na rok produkcji pojazdu. Jego odczytanie wymaga jedynie odszukania znaczenia symbolu. Odczytując rok produkcji po numerze VIN, warto pamiętać o tym, że nie dla każdego producenta rok modelowy jest zgodny z rokiem produkcji.

Historia pojazdu

Wiedza związana z numerem VIN może okazać się cenna, zwłaszcza podczas zakupu samochodu używanego. Dzięki niemu kupujący ma szansę dotarcia do historii autoryzowanych przeglądów czy historii serwisowej samochodu. Tutaj z kolei można uzyskać informacje o ewentualnych naprawach, ale tylko tych wykonywanych w ramach ASO. To jednak nie wszystko. Często też pozwala zdemaskować nieuczciwych sprzedawców, którzy zaniżyli przebieg pojazdu. Trzeba również pamiętać, że sprawdzenie numeru VIN nie daje gwarancji, że auto nie przeszło wypadków i napraw, które nie zostały nigdzie zarejestrowane. Dlatego zawsze warto sięgnąć po pomoc w zakupie auta.