Na zakup używanego samochodu decyduje się większość osób –  najczęstszy powód? To oczywiście pieniądze. Pojazd kupowany w salonie to spory wydatek. Używany samochód nie zawsze musi oznaczać gorszą jakość. Jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć świetne, zadbane auto, które nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale też będzie doskonale się sprawowało przez kilka kolejnych lat. Jednak kupno używanego samochodu nigdy nie było (i z pewnością długo jeszcze nie będzie) łatwym zadaniem. Jest wiele kwestii, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Pierwsze kroki

Sprawdzenie historii samochodu to jeden z pierwszych kroków, które warto podjąć po znalezieniu interesującego nas samochodu. To nic nie kosztuje, a  może sporo powiedzieć. To ważne również z tego względu, że na rynku samochodów używanych ciągle mamy do czynienia z nieuczciwymi handlarzami, którzy mogą próbować zataić przed potencjalnymi nabywcami niektóre istotne informację. Krótko mówiąc – dokładna historia auta, ewentualne szkody czy stan prawny nie zawsze pokrywają się z tym, co mówi sprzedający. Wszystko to może nieść za sobą poważne konsekwencje, najczęściej finansowe, a tych każdy bez wątpienia chce uniknąć.

Czego można się dowiedzieć?

Przede wszystkim sprawdzenie historii pojazdu daje możliwość zweryfikowania czy interesujący nas samochód nie przeszedł poważnego wypadku, nie został skradziony oraz czy nikt nie próbował dokonać korekty przebiegu licznika. Danych szukamy w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W ramach bezpłatnej usługi można wygenerować raport, który będzie obejmował takie informacje jak m.in. data przeprowadzonych badań technicznych, ostatni zarejestrowany przebieg licznika, data wydania dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu. W raporcie pojawi się też informacja o ewentualnym zgłoszeniu kradzieży auta. Dla osób, które chcą kupić auto sprowadzone z zagranicy cenną informacją z pewnością będzie, że od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów znaleźć można również dane o pojazdach m.in. z USA, Kanady, Francji, Belgii, Holandii, Włoch czy Szwecji. To zdecydowanie spore udogodnienie dla kupujących.

Warto sprawdzić

Sprawdzenie historii pojazdu wymaga jedynie poświęcenia naszego czasu, jednak dzięki temu sporo można zyskać i jednocześnie uniknąć ewentualnych problemów. To wystarczający powód do tego, aby dokładnie weryfikować przed ewentualnym zakupem pojazdów, które nas zainteresowały. W ten sposób można wiele zaoszczędzić. Nie tylko pieniędzy, ale również i zszarganych nerwów.