Zakup używanego samochodu wiąże się z ryzykiem wyboru pojazdu, który ma powypadkową historię. Choć w ogłoszeniach sprzedający nierzadko zapewniają, że auto jest bezwypadkowe, to w rzeczywistości okazuje się, że jest inaczej. Jak sprawdzić czy auto nie jest powypadkowe? Zobacz jak możesz to zrobić samodzielnie.

Przed zakupem samochodu można samodzielnie zweryfikować kilka rzeczy. Jedną z nich jest powłoka lakiernicza sprawdzana za pomocą wysokiej jakości miernika grubości lakieru, co może być sygnałem, że auto ma powypadkową historię. Samodzielnie sprawdzić można również kontrolki poduszek powietrznych. Niepokojące będzie, jeżeli wszystkie kontrolki zgasną jednocześnie. Warto wiedzieć, że kontrolka poduszek powietrznych powinna gasnąć niezależnie od pozostałych. W przeciwnym razie można mieć do czynienia z tak zwaną martwą kontrolką, która jest podłączana do innej.

Historia samochodu

Historię używanego auta można szybko i łatwo sprawdzić za pomocą numeru nadwozia, czyli numeru VIN. Jeżeli nie został on umieszczony w ogłoszeniu, warto skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o jego udostępnienie. Posiadając numer VIN, można sprawdzić takie dane jak m.in. to czy auto uczestniczyło w wypadku bądź kolizji. Oczywiście należy mieć świadomość, że nie każde tego rodzaju zdarzenie zostało odnotowane. Wskazana jest wizyta w ASO, gdzie przeprowadzony zostanie kompleksowy przegląd. Sprawdzone zostanie m.in. to czy poduszki nie były wcześniej wystrzelone, specjaliści zweryfikują grubość powłoki lakieru, a także sprawdzą auto pod kątem ewentualnych napraw blacharskich. Wizyta w Autoryzowanym Stacji Obsługi może dać też wiedzę o ewentualnym cofnięciu licznika.

Nie daj się oszukać

Kupując używany samochód, najczęściej zapada decyzja o wizycie na stacji kontroli pojazdów. Jednak również i tutaj mogą spotkać nas przykra niespodzianka. A okazać się nią może nieuczciwy diagnosta, który „dogadał się” ze sprzedającym, pomagając mu w ukryciu faktu, że auto ma powypadkową historię i tym samym ułatwiając sprzedaż pojazdu. Tego rodzaju sytuacje niestety ciągle mają miejsce i najczęściej dotyczą stacji kontroli pojazdów znajdujących się w pobliżu komisu samochodowego, nie jest to jednak regułą.

Jak sprawdzić czy auto nie jest powypadkowe? Zdaj się na specjalistę!

Nieuczciwych handlarzy autami nie brakuje. Osoby trudniące się sprzedażą samochodów mają swoje sposoby na to, aby ukryć wady oferowanego pojazdu. Nie mając odpowiedniej wiedzy, łatwo paść ich ofiarą. Sprawdzenie czy auto jest bezwypadkowe to konieczność podczas zakupu, bez względu na posiadany budżet. Sprawdzenia wymaga samochód zarówno za 10 tysięcy złotych, jak i 100 tysięcy złotych. W tej kwestii często warto zdać się na pomoc osób posiadających doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki ich wiedzy można będzie uniknąć przykrych rozczarowań, które nierzadko mogą wiązać się z koniecznością ponoszenia sporych, nieplanowanych nakładów finansowych. Dlatego warto zdać się na pomoc w zakupie samochodu.